ECW-F6244RJL
Mfr.Part #
ECW-F6244RJL
Description
CAP FILM 0.24UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.24μF
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
11.2mm
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
18mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.823 20.90mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
630V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.709Lx0.441W 18.00mmx11.20mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ECW-F6244RJL
ECW-F(L) 0.24μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6244RJL Overview
There is 0.295 7.50mm lead spacing on this electrical device.-40°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.