ECW-F6203RHL
Mfr.Part #
ECW-F6203RHL
Description
CAP FILM 0.02UF 3% 630VDC RADIAL
High Frequency, Switching
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.492Lx0.256W 12.50mmx6.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
7.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±3%
Capacitance :
0.02μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.563 14.30mm
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
12.5mm
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
6.5mm
Datasheets
ECW-F6203RHL
ECW-F(L) 0.02μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6203RHL Overview
This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~105°C are suitable for the device.