ECW-F6164RJL
Mfr.Part #
ECW-F6164RJL
Description
CAP FILM 0.16UF 5% 630VDC RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.16μF
Voltage - Rated DC :
630V
Packaging :
Tape and Box (TB)
800 µm
Length :
18mm
Height Seated (Max) :
0.740 18.80mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.366W 18.00mmx9.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
7.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Width :
9.3mm
Datasheets
ECW-F6164RJL
ECW-F(L) 0.16μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F6164RJL Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.