ECW-F6125HL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-F6125HL
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.2UF 3% 630VDC RADIAL
Stock
974
In Stock :
974
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
630V
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PP
Tolerance :
±3%
Height Seated (Max) :
0.992 25.20mm
Terminal Pitch :
17.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
23.7mm
Lead Diameter :
800 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Lead Length :
25mm
Number of Terminations :
2
Series :
ECW-F(L)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
17mm
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
1.102Lx0.669W 28.00mmx17.00mm
HTS Code :
Lead Pitch :
25mm
Termination :
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Applications :
High Frequency, Switching
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
1.2μF
Published :
2011
Datasheets
ECW-F6125HL
Panasonic ECW-F6125HL
ECW-F L FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 1.102Lx0.669W 28.00mmx17.00mm ±3% 1.2muF 630V