ECW-F4564RJL
Mfr.Part #
ECW-F4564RJL
Description
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.878 22.30mm
Capacitance :
0.56μF
Tolerance :
±5%
Width :
10.7mm
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
0.807Lx0.421W 20.50mmx10.70mm
High Frequency, Switching
Length :
20.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Ammo Pack
Datasheets
ECW-F4564RJL
ECW-F(L) 0.56μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F4564RJL Overview
Electrical devices with 0.295 7.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.