ECW-F4474RJL
Mfr.Part #
ECW-F4474RJL
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
0.47µF
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.709Lx0.441W 18.00mmx11.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
400V
e3
Length :
18mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.831 21.10mm
Width :
11.2mm
Size Code :
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
ECW-F4474RJL
ECW-F(L) 0.47μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F4474RJL Overview
0.295 7.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.