ECW-F4393RJL
Mfr.Part #
ECW-F4393RJL
Description
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size Code :
Width :
5.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.535 13.60mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
7.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Diameter :
600 µm
Length :
12.5mm
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Size / Dimension :
0.492Lx0.228W 12.50mmx5.80mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.039µF
Published :
Datasheets
ECW-F4393RJL
ECW-F(L) 0.039μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F4393RJL Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.295 7.50mm.In addition to operating at -40°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.