ECW-F4304RHL
Mfr.Part #
ECW-F4304RHL
Description
CAP FILM 0.3UF 3% 400VDC RADIAL
FILM CAPACITOR
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
0.3μF
Lead Pitch :
7.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.709Lx0.362W 18.00mmx9.20mm
Width :
9.2mm
2
Applications :
High Frequency, Switching
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Published :
Size Code :
Tolerance :
±3%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.744 18.90mm
Voltage - Rated DC :
400V
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Diameter :
800 µm
Length :
18mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Dielectric :
PP
Datasheets
ECW-F4304RHL
ECW-F(L) 0.3μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F4304RHL Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -40°C~105°C allow the device to operate.