ECW-F4204JLB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-F4204JLB
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Width :
8.6mm
Lead Diameter :
800 µm
Series :
ECW-F(L)
HTS Code :
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
400V
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
0.2μF
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.610Lx0.339W 15.50mmx8.60mm
Dielectric :
PP
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Length :
15.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Published :
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.295 7.50mm