ECW-F2W395JA
Mfr.Part #
ECW-F2W395JA
Description
CAP FILM 3.9UF 5% 450VDC RADIAL
Stock
320
In Stock :
320
15 Weeks
Lead/Base Style :
Straight
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
3.9μF
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Pitch :
22.5mm
yes
Voltage - Rated AC :
450V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.035Lx0.496W 26.30mmx12.60mm
PP
Depth :
12.6mm
Voltage :
450V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height Seated (Max) :
0.783 19.90mm
Tolerance :
±5%
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Mount :
PCB, Through Hole
Number of Pins :
2
Height :
18.4mm
Published :
2010
Datasheets
ECW-F2W395JA
Introducing Film Capacitors Panasonic ECW-F2W395JA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:450V, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, ECW-F2W395JA pinout, ECW-F2W395JA datasheet PDF, ECW-F2W395JA amp .Beyond Film Capacitors Panasonic ECW-F2W395JA ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECW-F2W395JA
ECW-F(A) 3.9μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 450V-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
ECW-F2W395JA Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.