ECW-F2824JAQ
Mfr.Part #
ECW-F2824JAQ
Description
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RADIAL
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.713Lx0.315W 18.10mmx8.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Shape :
Wire
Height :
19.6mm
Voltage - Rated AC :
250V
Height Seated (Max) :
0.831 21.10mm
Capacitance :
0.82µF
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
800 µm
EAR99
Voltage :
250V
Lead Pitch :
15mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Package / Case :
Radial
Depth :
8mm
Length :
18.1mm
REACH SVHC :
No SVHC
High Frequency, Switching
Number of Pins :
2
Datasheets
ECW-F2824JAQ
Introducing Film Capacitors Panasonic ECW-F2824JAQ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, ECW-F2824JAQ pinout, ECW-F2824JAQ datasheet PDF, ECW-F2824JAQ amp .Beyond Film Capacitors Panasonic ECW-F2824JAQ ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECW-F2824JAQ
ECW-F A FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.713Lx0.315W 18.10mmx8.00mm ±5% 0.82muF 250V