ECW-F2824HAQ
Mfr.Part #
ECW-F2824HAQ
Description
CAP FILM 0.82UF 3% 250VDC RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
15mm
Height :
19.6mm
Height Seated (Max) :
0.831 21.10mm
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±3%
Series :
ECW-F(A)
Size / Dimension :
0.713Lx0.315W 18.10mmx8.00mm
Length :
18.1mm
Capacitance :
0.82µF
Width :
8mm
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
ECW-F2824HAQ
Panasonic ECW-F2824HAQ
ECW-F(A) 0.82μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 250V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F2824HAQ Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.