ECW-F2474RHA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-F2474RHA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 3% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PP
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
17.6mm
Capacitance :
0.47µF
Size / Dimension :
0.512Lx0.331W 13.00mmx8.40mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Width :
8.4mm
Series :
ECW-F(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
13mm
Tolerance :
±3%
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size Code :
Lead Pitch :
7.5mm
HTS Code :
Published :
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packing Method :
Ammo Pack
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Datasheets
ECW-F2474RHA
Panasonic ECW-F2474RHA
ECW-F(A) 0.47μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 250V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F2474RHA Overview
Lead spacing is 0.295 7.50mm for this electrical device.Devices with a -40°C~105°C temperature capability can be operated.