ECW-F2185HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECW-F2185HA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.8UF 3% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Film Capacitors
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±3%
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Termination :
PC Pins
Height :
16.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Length :
18.8mm
Capacitance :
1.8μF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
15mm
HTS Code :
Applications :
High Frequency, Switching
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
Series :
ECW-F(A)
Published :
Width :
11.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.740Lx0.449W 18.80mmx11.40mm
Datasheets
ECW-F2185HA
Panasonic ECW-F2185HA
ECW-F(A) 1.8μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 250V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F2185HA Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.591 15.00mm.In addition to operating at -40°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.