ECW-F2155RJA
Mfr.Part #
ECW-F2155RJA
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
ROHS3 Compliant
Size Code :
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Pitch :
7.5mm
Published :
HTS Code :
e3
Width :
10.5mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
0.673 17.10mm
Length :
18.8mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Lead Pitch :
15.0114mm
Size / Dimension :
0.740Lx0.413W 18.80mmx10.50mm
Capacitance :
1.5μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ECW-F2155RJA
Panasonic ECW-F2155RJA
ECW-F(A) 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
ECW-F2155RJA Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~105°C.