ECS-50-S-5P-TR
Mfr.Part #
ECS-50-S-5P-TR
Package / Case
HC-49/US
Description
CRYSTAL 5.0000MHZ SERIES SMD
Crystals
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
HC-49/US
Height :
4.2926mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
9 Weeks
Series :
CSM-7
Frequency Stability :
±50ppm
Tolerance :
0.003%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Load Capacitance :
Series
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Cut Tape (CT)
Type :
MHz Crystal
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80Ohm
Operating Frequency :
5MHz
Operating Temperature :
-10°C~70°C
Published :
Physical Dimension :
L11.4XB4.8XH4.3 (mm)/L0.449XB0.189XH0.169 (inch)
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Size / Dimension :
0.449Lx0.189W 11.40mmx4.80mm
Additional Feature :
Tape and Reel
Operating Mode :
Fundamental
Drive Level :
500 µW
Frequency :
5MHz
Termination :
SMD/SMT
Frequency Tolerance :
±30ppm