ECS-3951M-200-BN-TR
Mfr.Part #
ECS-3951M-200-BN-TR
Package / Case
4-SMD, No Lead
Description
XTAL OSC XO 20.0000MHZ HCMOS SMD
Product Category :
Oscillators
Frequency Stability :
±50ppm
Operating Frequency :
20MHz
Output :
HCMOS
Published :
Function :
Enable/Disable
Series :
ECS-3951M-BN
Power Supplies :
5V
Additional Feature :
Tape and Reel
Pbfree Code :
yes
Operating Supply Voltage :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
Rise Time-Max :
5ns
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Base Resonator :
Crystal
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.7018mm
Frequency Tolerance :
0.005%
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Fall Time-Max :
5ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Load Capacitance :
30pF
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
4
Package / Case :
4-SMD, No Lead
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency :
20MHz
Voltage - Supply :
5V
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Max Supply Current :
20mA
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.7mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
11 Weeks
Type :
XO (Standard)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Symmetry-Max :
40/60%
Height Seated (Max) :
0.067 1.70mm