ECS-36-20-18-TR
Mfr.Part #
ECS-36-20-18-TR
Package / Case
4-SMD, No Lead
Description
CRYSTAL 3.6864MHZ 20PF SMD
Crystals
Drive Level :
100 µW
Size / Dimension :
0.465Lx0.217W 11.80mmx5.50mm
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
Additional Feature :
Tape and Reel
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Frequency :
3.6864MHz
Height :
2.4892mm
Pbfree Code :
yes
Operating Mode :
Fundamental
Termination :
SMD/SMT
Physical Dimension :
L11.8XB5.5XH2.5 (mm)/L0.465XB0.217XH0.098 (inch)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200Ohm
Published :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
0.003%
Frequency Stability :
±100ppm
Frequency Tolerance :
±30ppm
Series :
CSM-12
Operating Frequency :
3.6864MHz
Load Capacitance :
20pF