ECS-270-S-30B-TR
Mfr.Part #
ECS-270-S-30B-TR
Package / Case
4-SMD, No Lead
Description
CRYSTAL 27.0000MHZ SERIES SMD
Product Category :
Crystals
Operating Mode :
Fundamental
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Frequency :
27MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Additional Feature :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au)
Load Capacitance :
Series
Drive Level :
100 µW
Published :
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Operating Frequency :
27MHz
Frequency Tolerance :
±30ppm
Physical Dimension :
L5.0XB3.2XH0.85 (mm)/L0.197XB0.126XH0.033 (inch)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Type :
MHz Crystal
Mount :
Surface Mount
Height :
838.2μm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency Stability :
±50ppm
Series :
ECX-53B
Tolerance :
0.005%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30Ohm
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.85mm