ECS-250-18-4X-CKM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECS-250-18-4X-CKM
Manufacturer
ECS Inc. International
Package / Case
HC-49/USX
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 25.0000MHZ 18PF TH
Manufacturer :
ECS Inc. International
Product Category :
Crystals
Supplier Package :
HC-49/USX
Package / Case :
Diameter :
Frequency Tolerance (ppm) :
±10
Frequency Stability (ppm) :
±10
Product Length (mm) :
11.35(MAX)(mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package Width :
4.65(Max)
Frequency Stability :
±10(ppm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
70
Tolerance :
10 PPM
Mounting Style :
Through Hole
Series Resistance (Ohm) :
30
Length :
11.35 mm
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Mode of Oscillation :
Fundamental
Package Length :
11.35(Max)
Operating Temp Range :
-20C to 70C
Package Height :
3.5(Max)
Height :
3.5 mm
Termination Style :
Radial
Frequency :
25(MHz)
HTS :
Packaging :
Bulk
Drive Level :
500 uW
Pin Count :
2
Frequency Aging (ppm/Year) :
±5 (1st)
Type :
Crystal
ESR :
30(ohm)
Product Height (mm) :
3.5(mm)
Load Capacitance (pF) :
18
Product Depth (mm) :
4.65(mm)
Mounting :
Through Hole
Load Capacitance :
18(pF)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-20
ECCN (US) :
EAR99
Screening Level :
COMMERCIAL
Standard Frequency (MHz) :
25
PCB changed :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Frequency Tolerance :
Width :
5 mm
Datasheets
ECS-250-18-4X-CKM
ECS Inc. International ECS-250-18-4X-CKM
The ECS International Crystals ECS-250-18-4X-CKM is a quartz crystal oscillator with a frequency of 25MHz. It has a tolerance of ±10ppm and a stability of ±10ppm. It has an 18pF fundamental load capacitance and a 30Ohm series resistance. It is a two-pin HC-49/USX through-hole bulk package.
Features of the ECS International Crystals ECS-250-18-4X-CKM include a frequency of 25MHz, a tolerance of ±10ppm, a stability of ±10ppm, an 18pF fundamental load capacitance, a 30Ohm series resistance, and a two-pin HC-49/USX through-hole bulk package.