ECS-160-20-5P-TR
Mfr.Part #
ECS-160-20-5P-TR
Package / Case
HC-49/US
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
Stock
431
In Stock :
431
Crystals
Factory Lead Time :
9 Weeks
Type :
MHz Crystal
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
0.003%
Operating Temperature :
-10°C~70°C
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
CSM-7
Frequency Stability :
±50ppm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Operating Frequency :
16MHz
Drive Level :
500 µW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2003
Operating Mode :
Fundamental
Frequency :
16MHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40Ohm
HTS Code :
Physical Dimension :
L11.4XB4.8XH4.3 (mm)/L0.449XB0.189XH0.169 (inch)
Frequency Tolerance :
±30ppm
Lead Free :
Contains Lead
Additional Feature :
Tape and Reel
Height :
4.2926mm
Load Capacitance :
20pF
Package / Case :
HC-49/US
Size / Dimension :
0.449Lx0.189W 11.40mmx4.80mm