ECS-160-20-4
Mfr.Part #
ECS-160-20-4
Package / Case
HC-49/US
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF TH
Product Category :
Crystals
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40Ohm
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Tolerance :
0.003%
Packaging :
Bulk
Load Capacitance :
20pF
Additional Feature :
AT STRIP, TAPE AND REEL
Package / Case :
HC-49/US
Series :
HTS Code :
Published :
Type :
MHz Crystal
Frequency :
16MHz
Height :
3.5052mm
Physical Dimension :
L11.35XB4.65XH3.5 (mm)/L0.447XB0.183XH0.138 (inch)
Termination :
Radial
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
9 Weeks
Pbfree Code :
yes
Operating Mode :
Fundamental
Frequency Stability :
±50ppm
Operating Frequency :
16MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency Tolerance :
±30ppm
Number of Pins :
49
Drive Level :
500 µW
Size / Dimension :
0.447Lx0.183W 11.35mmx4.65mm
Operating Temperature :
-10°C~70°C