ECS-120-20-3X-EN-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECS-120-20-3X-EN-TR
Manufacturer
ECS Inc. International
Package / Case
HC-49/US
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer :
ECS Inc. International
Product Category :
Crystals
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
TR
Pbfree Code :
yes
Frequency Tolerance :
±30ppm
Type :
MHz Crystal
Frequency Stability :
±50ppm
Frequency :
12MHz
Operating Frequency :
12MHz
Termination :
SMD/SMT
Drive Level :
100 µW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.3114mm
Physical Dimension :
L7.0XB4.1XH2.3 (mm)/L0.276XB0.161XH0.091 (inch)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60Ohm
Series :
CSM-3X
Load Capacitance :
20pF
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2000
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
HC-49/US
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.276Lx0.161W 7.00mmx4.10mm
Operating Mode :
Fundamental
Tolerance :
0.003%
Height Seated (Max) :
0.091 2.30mm