ECS-110.5-18-4XEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECS-110.5-18-4XEN
Manufacturer
ECS Inc. International
Package / Case
HC-49/US
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF TH
Manufacturer :
ECS Inc. International
Product Category :
Crystals
Series :
HC-49USX
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
0.003%
Load Capacitance :
18pF
Frequency Stability :
±50ppm
Size / Dimension :
0.447Lx0.183W 11.35mmx4.65mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Mode :
Fundamental
Type :
MHz Crystal
Frequency :
11.0592MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency Tolerance :
±30ppm
Height Seated (Max) :
0.138 3.50mm
Termination :
Radial
Package / Case :
HC-49/US
Height :
3.5052mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60Ohm