ECO-S2GP680BA
Mfr.Part #
ECO-S2GP680BA
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Dissipation Factor :
15 %
Lead Diameter :
800 µm
Hole Diameter :
2 mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
494.77μA
Dielectric Material :
Aluminium
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.438Ohm @ 120Hz
Test Frequency :
120Hz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Diameter :
22mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
25mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
970mA @ 100kHz
Snap in
Lead Free :
Lead Free
Series :
TS-UP
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage :
400V
Ripple Current (AC) :
760mA
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Lead Pitch :
10mm
Tan Delta :
0.15
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
400V
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ Low Frequency :
690mA @ 120Hz
Capacitance :
68µF
Lead Length :
6.3mm
Ripple Current :
690mA
Datasheets
ECO-S2GP680BA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECO-S2GP680BA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~85°C, Number of Terminations:2, Voltage:400V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Number of Pins:2, ECO-S2GP680BA pinout, ECO-S2GP680BA datasheet PDF, ECO-S2GP680BA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECO-S2GP680BA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECO-S2GP680BA
TS-UP 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 690mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In