ECO-S2GP121CA
Mfr.Part #
ECO-S2GP121CA
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Series :
TS-UP
Ripple Current :
1.02A
Dissipation Factor :
15 %
Radial, Can - Snap-In
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Length :
6.3mm
Diameter :
25mm
Test Frequency :
120Hz
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.02A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.382Ohm @ 120Hz
Height :
30mm
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
120μF
Datasheets
ECO-S2GP121CA
Panasonic ECO-S2GP121CA
TS-UP 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.02A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In