ECO-S1VA822EA
Mfr.Part #
ECO-S1VA822EA
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
35V
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Series :
TS-HA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
Capacitance :
8200µF
Lead Diameter :
800 µm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tan Delta :
0.3
Resistance :
51mOhm
Leakage Current :
1.60717mA
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Published :
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.9A
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height :
25mm
Mount :
Ripple Current @ High Frequency :
3.335A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
51mOhm @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Life (Hours) :
3000 hours
Termination :
Snap in
Lead Length :
6.3mm
Datasheets
ECO-S1VA822EA
Panasonic ECO-S1VA822EA
TS-HA 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In