ECO-S1HA472EA
Mfr.Part #
ECO-S1HA472EA
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Tan Delta :
0.25
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.875A @ 100kHz
Capacitance :
4700µF
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Length :
25mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
53mOhm @ 120Hz
Diameter :
35mm
Leakage Current :
1.4543mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
Datasheets
ECO-S1HA472EA
Panasonic ECO-S1HA472EA
TS-HA 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In