ECO-S1HA123EA
Mfr.Part #
ECO-S1HA123EA
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP
Bulk
Dissipation Factor :
25 %
Capacitance :
12000µF
Test Frequency :
120Hz
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
TS-HA
Termination :
Snap in
Diameter :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.5A @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10mm
Number of Pins :
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm @ 120Hz
Resistance :
28mOhm
Mount :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
3000 hours
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.175A @ 100kHz
Height :
45mm
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
6.3mm
Ripple Current :
4.5A
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Datasheets
ECO-S1HA123EA
Panasonic ECO-S1HA123EA
TS-HA 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In