ECO-S1EP682CA
Mfr.Part #
ECO-S1EP682CA
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Through Hole
Lead Length :
6.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
800 µm
Dissipation Factor :
40 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
78mOhm @ 120Hz
Feature :
RoHS Compliant
Resistance :
78mOhm
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
120Hz
Capacitance :
6800µF
Ripple Current @ High Frequency :
3.991A @ 100kHz
Diameter :
25mm
Ripple Current :
3.47A
Mount :
2
Height :
25mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
3.47A @ 120Hz
Published :
Termination :
Snap in
Tan Delta :
0.4
Life (Hours) :
3000 hours
Series :
TS-UP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Datasheets
ECO-S1EP682CA
Panasonic ECO-S1EP682CA
TS-UP 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.47A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In