ECO-S1EP333EA
Mfr.Part #
ECO-S1EP333EA
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP
Series :
TS-UP
Diameter :
35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
33000μF
Tan Delta :
0.4
Length :
40mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
7.866A @ 100kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Tin (Sn)
Voltage - Rated :
25V
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
EAR99
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
2.72489mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Surface Mount :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
6.84A @ 120Hz
Datasheets
ECO-S1EP333EA
Panasonic ECO-S1EP333EA
TS-UP 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In