ECO-S1EP153DA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECO-S1EP153DA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.325A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Height :
30mm
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
800 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
39mOhm @ 120Hz
Termination :
Snap in
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
30mm
Ripple Current :
4.63A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Length :
6.3mm
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
3000 hours
Resistance :
39mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
15000µF
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.4
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Series :
TS-UP
Ripple Current @ Low Frequency :
4.63A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
40 %
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
ECO-S1EP153DA
Panasonic ECO-S1EP153DA
TS-UP 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.63A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In