ECO-S1EA822BA
Mfr.Part #
ECO-S1EA822BA
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP
2
Resistance :
61mOhm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lead Length :
6.3mm
Mount :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
25mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
2.7A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.7A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Dissipation Factor :
35 %
Ripple Current @ High Frequency :
3.105A @ 100kHz
Height :
35mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Test Frequency :
120Hz
Termination :
Snap in
Voltage - Rated DC :
25V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
61mOhm @ 120Hz
Tan Delta :
0.35
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
8200µF
Leakage Current :
1.35831mA
Datasheets
ECO-S1EA822BA
Panasonic ECO-S1EA822BA
TS-HA 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.7A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In