ECO-S1CA822BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECO-S1CA822BA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
Series :
TS-HA
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
8200µF
Leakage Current :
1.08665mA
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Lead Length :
6.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
71mOhm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
30mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lead Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.45
Test Frequency :
120Hz
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 120Hz
Published :
Ripple Current :
2.4A
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Diameter :
22mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
2.76A @ 100kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Snap in
Resistance :
71mOhm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
45 %
Datasheets
ECO-S1CA822BA
Panasonic ECO-S1CA822BA
TS-HA 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In