ECE-V1EA4R7NR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECE-V1EA4R7NR
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Termination :
SMD/SMT
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance :
4.7μF
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.28
Lead Free :
Contains Lead
Size Code :
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
21mA
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
Flat
Published :
Polarization :
Bi-Polar
Leakage Current :
0.006mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Bipolar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Series :
VS
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Datasheets
ECE-V1EA4R7NR
Panasonic ECE-V1EA4R7NR
VS 4.7μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 21mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar Radial, Can - SMD