ECE-V1AA330NP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECE-V1AA330NP
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
43mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
33μF
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
43mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Leakage Current :
0.0066mA
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.40
Reach Compliance Code :
Unknown
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
10V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Bi-Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
VS
Terminal Shape :
Flat
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Polarity :
NON-POLARIZED
Datasheets
ECE-V1AA330NP
Panasonic ECE-V1AA330NP
VS 33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 43mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar Radial, Can - SMD