ECE-T2WA102FA
Mfr.Part #
ECE-T2WA102FA
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.9A @ 10kHz
Capacitance :
1000µF
Published :
Diameter :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Pins :
4
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
450V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
15 %
Ripple Current :
3.5A
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
3.150 80.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
166mOhm
Series :
T-HA
Termination :
Snap in
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
22.5044mm
Lead Diameter :
800 µm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm
Height :
80mm
Test Frequency :
120Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Tan Delta :
0.15
Datasheets
ECE-T2WA102FA
Panasonic ECE-T2WA102FA
T-HA 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5A 1.575Dia 40.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead