ECE-T1VA333FA
Mfr.Part #
ECE-T1VA333FA
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current :
6.61A
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.35
Lead Pitch :
22.5044mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
T-HA
Voltage - Rated DC :
35V
Dissipation Factor :
35 %
Height Seated (Max) :
2.480 63.00mm
Diameter :
40mm
Height :
63mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Resistance :
19mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.61A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
33000μF
Ripple Current @ High Frequency :
7.602A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm
Datasheets
ECE-T1VA333FA
Panasonic ECE-T1VA333FA
T-HA 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.61A 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead