ECE-T1KP103FA
Mfr.Part #
ECE-T1KP103FA
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
2.68328mA
Published :
Capacitance :
10000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
6.56A @ 120Hz
Test Frequency :
120Hz
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Height :
50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Voltage - Rated DC :
80V
Ripple Current :
6.56A
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter :
800 µm
Series :
T-UP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dissipation Factor :
20 %
Ripple Current @ High Frequency :
7.544A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm @ 120Hz
Diameter :
40mm
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Datasheets
ECE-T1KP103FA
Panasonic ECE-T1KP103FA
T-UP 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.56A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead