ECE-T1JP183EA
Mfr.Part #
ECE-T1JP183EA
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 63V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
10.82A @ 10kHz
Lead Pitch :
22.5044mm
Height Seated (Max) :
3.150 80.00mm
Voltage - Rated DC :
63V
Capacitance :
18000μF
4
Resistance :
23mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Height :
80mm
Test Frequency :
120Hz
Dissipation Factor :
25 %
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Diameter :
35mm
Series :
T-UP
Ripple Current :
9.41A
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tan Delta :
0.25
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
9.41A @ 120Hz
Datasheets
ECE-T1JP183EA
Panasonic ECE-T1JP183EA
T-UP 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 9.41A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead