ECE-T1JP153FA
Mfr.Part #
ECE-T1JP153FA
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP
Height :
50mm
Ripple Current :
7.53A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current @ High Frequency :
8.66A @ 10kHz
Test Frequency :
120Hz
Series :
T-UP
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
7.53A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dissipation Factor :
25 %
Snap in
Leakage Current :
2.91633mA
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Tan Delta :
0.25
Voltage - Rated DC :
63V
Lead Pitch :
22.5044mm
Packaging :
Bulk
Voltage :
63V
Capacitance :
15000µF
Diameter :
40mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Datasheets
ECE-T1JP153FA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-T1JP153FA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:4, Number of Terminations:2, Voltage:63V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead, ECE-T1JP153FA pinout, ECE-T1JP153FA datasheet PDF, ECE-T1JP153FA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-T1JP153FA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECE-T1JP153FA
T-UP 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.53A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead