ECE-T1EA333EA
Mfr.Part #
ECE-T1EA333EA
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Series :
T-HA
Dissipation Factor :
40 %
Capacitance :
33000μF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
5.5A
Published :
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.325A @ 10kHz
Test Frequency :
120Hz
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
18mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.4
Ripple Current @ Low Frequency :
5.5A @ 120Hz
Height :
50mm
Datasheets
ECE-T1EA333EA
Panasonic ECE-T1EA333EA
T-HA 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead