ECE-T1CP104FA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECE-T1CP104FA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
100000µF
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
11.36A
Height Seated (Max) :
2.480 63.00mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Series :
T-UP
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 120Hz
Test Frequency :
120Hz
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
4
Diameter :
40mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.5
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ Low Frequency :
11.36A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Life (Hours) :
3000 hours
Termination :
Snap in
Height :
63mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
13.06A @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dissipation Factor :
50 %
Datasheets
ECE-T1CP104FA
Panasonic ECE-T1CP104FA
T-UP 100000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 11.36A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 22.5044mm Radial, Can - Snap-In - 4 Lead