ECE-S1EG223Z
Mfr.Part #
ECE-S1EG223Z
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP
Tan Delta :
0.3
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Published :
Terminal Pitch :
10mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
4A @ 120Hz
Ripple Current :
4A
Ripple Current @ High Frequency :
4.6A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
1 (Unlimited)
Leakage Current :
2.22mA
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
22000µF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
NH
Diameter :
35mm
Height :
51mm
Datasheets
ECE-S1EG223Z
Panasonic ECE-S1EG223Z
NH 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In