ECE-P2GA222HA
Mfr.Part #
ECE-P2GA222HA
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP
Diameter :
50mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
2.8142mA
Lead Pitch :
24.9936mm
Height :
92mm
Ripple Current @ High Frequency :
9.17A @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
82mOhm
Capacitance :
2200µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
6.55A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
3.622 92.00mm
Ripple Current :
6.55A
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Datasheets
ECE-P2GA222HA
Panasonic ECE-P2GA222HA
T-HA 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.55A 1.969Dia 50.00mm -25°C~105°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead