ECE-P2GA152HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECE-P2GA152HA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
24.9936mm
Voltage - Rated DC :
400V
Diameter :
50mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Life (Hours) :
3000 hours
Leakage Current :
2.3238mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
1500μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
122mOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Series :
T-HA
Ripple Current @ High Frequency :
7.308A @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
3.150 80.00mm
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
5.22A @ 120Hz
Ripple Current :
5.22A
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
ECE-P2GA152HA
Panasonic ECE-P2GA152HA
T-HA 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.22A 1.969Dia 50.00mm -25°C~105°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead