ECE-P1HA333HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECE-P1HA333HA
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Height :
50mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
7.75A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
50mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Pitch :
24.9936mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 120Hz
Tan Delta :
1.07
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
7.75A
Series :
T-HA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
3000 hours
Leakage Current :
3.8536mA
Ripple Current @ High Frequency :
8.913A @ 10kHz
Capacitance :
33000μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
ECE-P1HA333HA
T-HA 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.75A 1.969Dia 50.00mm -40°C~105°C Polar 24.9936mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead