ECE-A1HN470U
Mfr.Part #
ECE-A1HN470U
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated AC :
50V
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter :
600 µm
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Diameter :
10mm
Ripple Current :
140mA
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
2
Ripple Current @ High Frequency :
238mA @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
PCB, Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current (AC) :
140mA
Leakage Current :
4.5μA
Dissipation Factor :
0.15 %
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage :
50V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Polarization :
Bi-Polar
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
47μF
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
SU
Contact Plating :
Tin
Height :
12.5mm
Datasheets
ECE-A1HN470U
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-A1HN470U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C, Voltage:50V, Package / Case:Radial, Can, ECE-A1HN470U pinout, ECE-A1HN470U datasheet PDF, ECE-A1HN470U amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-A1HN470U ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECE-A1HN470U
SU 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5mm Radial, Can