ECE-A1HN220U
Mfr.Part #
ECE-A1HN220U
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Stock
916
In Stock :
916
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated AC :
50V
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
14 Weeks
Diameter :
8mm
Capacitance :
22µF
Ripple Current :
90mA
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
11.5mm
Weight :
4.535924g
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Number of Terminations :
2
Polarization :
Bi-Polar
Pbfree Code :
yes
EAR99
Leakage Current :
4.5μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.15 %
Series :
SU
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
153mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Lead Pitch :
3.5mm
Packaging :
Bulk
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
2008
Ripple Current (AC) :
90mA
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
50V
Termination :
Radial
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
ECE-A1HN220U
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-A1HN220U from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~85°C, Voltage:50V, ECE-A1HN220U pinout, ECE-A1HN220U datasheet PDF, ECE-A1HN220U amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic ECE-A1HN220U ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic ECE-A1HN220U
SU 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 3.5mm Radial, Can