ECE-A1HN010UB
Mfr.Part #
ECE-A1HN010UB
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead/Base Style :
Straight
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
Series :
SU
Leakage Current :
4.5μA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
17mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current :
10mA
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Tan Delta :
0.15
Voltage - Rated DC :
50V
Polarization :
Bi-Polar
Lead Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Height :
11mm
Datasheets
ECE-A1HN010UB
Panasonic ECE-A1HN010UB
SU 1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 10mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5mm Radial, Can